Melanom, derideki kahverengi siyah benlerimize çok benzemektedir ve deri kanserleri arasında en az görülen olmasına karşın en tehlikeli olandır. Ne yazık ki diğer deri kanserlerinden farklı olarak genç erişkinlerde de görülebilmektedir.

Melanom deride var olan benlerin üzerinden gelişebileceği gibi, herhangi bir öncü lezyon olmadan da gelişebilir. Melanomu erken fark ettiğinizde küçük bir operasyonla tedavi olabilirsiniz. Geç kalırsanız bu kanser hücreleri ilk önce lenf bezlerine sonra da diğer organlara yayılabilir.

Erken tanı için biz dermatoloji uzmanları benlerinize düzenli aralıklarla bakmanızı öneriyoruz. Benlerinizde renk ve şekil değişikliği olduğunda veya yeni ben çıkıp hızlı büyüdüğünde dermatoloji doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Benlerdeki değişiklikleri fark edebilmeniz için onları düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Unutmayın deri görülebilen bir organdır yeter ki bakmasını bilin. Bu nedenle tüm vücudunuzu hem güneş gören hem de güneş görmeyen bölgelerinizi ayna yardımıyla ayda bir kontrol etmelisiniz.

Yıllık dermatoloji check-up’larıyla da benlerinizi bir dermatoloji hekimine gösterebilirsiniz. Sizin kendinizin yaptığı aylık ben kontrolünüz doktorunuzun yapacağı muayeneye kılavuz oluşturacağı için çok önemli olmaktadır.

Unutmayın, bilinçli ve bilgili olmak erken teşhisi sağlar. Erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Görünebilen bir organ olan deride bunu yapabilmek çok kolaydır.

2 Comments

 • Yazar:
  Adam Brown

  Consectetuer nostra mi, posuere nec, non leo magna lacinia. Auctor lacus, posuere vulputate vitae, veniam per odio interdum, dolore quisque nisl augue laoreet sagittis, vel faucibus non nunc. Suspendisse nisl nec mauris, molestie rhoncus metus.

  • Yazar:
   Philip James

   Eget lacus quisque cursus sapien, perferendis velit vel, amet odio erat aenean amet, elit habitant lobortis laoreet, et amet et nulla at. Ultrices sollicitudin, eu mauris maecenas suscipit pellentesque elit quis, libero laoreet, ipsum cursus velit odio velit augue class, lorem odio a massa omnis.

Yorum Yap