Cildimizde yağ hücrelerinden zengin bölgeler saçlı deri, yüz, göğüs, sırt ve omuz derisidir. Özellikle yüz derisindeki yağ hücrelerinin yoğunluğuna göre cildimiz yağlı, karma, normal ve kuru cilt olarak tanımlanır. Diğer vücut bölgelerindeki yağ hücreleri sayısı yüzümüzden daha azdır. Bu nedenle yağlı yüz cildine sahip bir kişinin diğer vücut derisinin yağlı olması beklenmemelidir.

Yağlı yüz cildi olan kişilerde siyah nokta oluşumu, sivilce gelişimi daha kolaydır. Saçlar da bu kişilerde daha çabuk yağlanır. Yüz cildi temizliğini deri pH’sına uygun bir temizleyiciyle sabah akşam yapmalı, sabahları yağlı ciltlere uygun, tercihen güneşten koruyuculu, renkli veya renksiz nemlendirici kullanılması, akşamları ise yağlanmayı, siyah nokta oluşumunu veya sivilce gelişimini azaltacak kremlerin kullanılması uygun olur.

Karma yüz cildinde T bölgesi denilen alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Yanaklardaki deri normal görünümdedir.

Cilt tipine uygun temizleme ve nemlendirme önerilir.

Kuru ciltler daha nazik temizlenmelidir ve yoğun nemlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Kuru ciltler genellikle toleranssız ciltlerdir. Kullanılan temizleyiciler, nemlendiriciler ve makyaj malzemeleri ile kolaylıkla tahriş veya alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle ürün seçiminde dikkatli olunmalıdır. İlk önce numune ürünler kullanarak cildin tepkisini görmek önerilir.

Yorum Yap