Dermatoloji

Siyah Nokta

siyahnokta

Siyah noktalar deriden salgılanan yağın ve ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikimi sonucu ortaya çıkar. Tıkanmış gözeneğin ucu deriye açıksa siyah nokta olarak görünür.

Akne

acne

Akne tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Toplumun %85’ni hayatlarının bir döneminde etkileyen akne, sanılanın aksine ergenliğe özgü bir durum değildir ve ergenlik döneminden sonra kendiliğinden geçmez.

Seboreik Dermatit

seboreik dermatit

Seboreik dermatit oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Özellikle saçlı deri, burun kenarları, kaşlar ve kaş ortası, dış kulak yolu ile kulak arkaları ve göğüs ortasında görülür.

Atopik Dermatit

Atopik-Dermatit-foto

Atopik dermatit veya atopik ekzema, genellikle çocukluk çağında başlayan, alevlenme ve iyileşme dönemleriyle giden, kronik kaşıntılı bir hastalıktır.

Ürtiker

urtiker

Ürtiker veya kurdeşen deride kaşıntılı kabarıklıklarla karakterize oldukça sık görülen bir durumdur. Toplumun yaklaşık beşte biri hayatlarında en az bir kez ürtiker olmuştur.

Benler

ben

Benlerdeki değişiklikleri fark edebilmeniz için onları düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Unutmayın deri görülebilen bir organdır yeter ki bakmasını bilin.

Zona

Zona

Zonanın 50 yaş sonrası görülme sıklığı ve oluşturduğu ağrı genç yaşa göre daha fazladır. Bu yaş grubunda ne yazık ki kanser sıklığı da artmaktadır.

Vitiligo

Vitiligo

Vitiligonun farklı tipleri var. En çok görülen tipinde göz çevresi, ağız çevresi, el parmakları uçları, el bilekleri, diz ve dirseklerde beyaz renk değişiklikleri oluyor.

Aşırı Terleme

Hyperhidrosis

Hiperhidrozis ekrin ter bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu görülür. Bu ter bezleri en yoğun şekilde avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve koltuk altlarında bulunur.

Gebelikte Görülen Deri Değişiklikleri

gebelikte-gorulan-deri-degisiklikleri

Gebelikteki olası deri değişikliklerini bilmek ve bazıları için önlem alabilmek önemlidir. Bu yazıda gebelikte görülen deri değişiklikleri özetlenecektir.

Melanom

melanom

Melanom, deri kanserleri arasında en az görülen olmasına karşın en tehlikeli olandır. Ne yazık ki diğer deri kanserlerinden farklı olarak genç erişkinlerde de görülebilmektedir.