Benler

BENLERİN KONTROLU

Benlerdeki değişiklikleri fark edebilmeniz için onları düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Unutmayın deri görülebilen bir organdır yeter ki bakmasını bilin. Bu nedenle tüm vücudunuzu hem güneş gören hem de güneş görmeyen bölgelerinizi ayna yardımıyla ayda bir kontrol etmelisiniz. Benlerinizde renk ve şekil değişikliği olduğunda veya yeni ben çıkıp hızlı büyüdüğünde dermatoloji doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz. Sizin kendinizin yaptığı aylık ben kontrolleriniz bizim muayenemize kılavuz oluşturacağı için çok önemli olmaktadır.

Melanom, derideki kahverengi siyah benlerimize çok benzemektedir ve deri kanserleri arasında en az görülen olmasına karşın en tehlikeli olandır. Ne yazık ki diğer deri kanserlerinden farklı olarak genç erişkinlerde de görülebilmektedir.

Melanom deride var olan benlerin üzerinden gelişebileceği gibi, herhangi bir öncü lezyon olmadan da gelişebilir. Melanomu erken fark ettiğinizde küçük bir operasyonla tedavi olabilirsiniz ama geç kalırsanız bu kanser hücreleri ilkönce lenf bezlerine sonra da diğer organlara yayılabilir.

Yıllık dermatoloji check-up’larıyla benlerinizi bir hekime gösterebilirsiniz. Bu kontrollerde dermoskopi denilen bir aletle benleriniz kontrol edilir, şüpheli olanlar ve özellikle takip edilmek istenen benler dermoskopi aletiyle kaydedilir ve düzenli aralıklarla eski dermoskopik kayıtlarınızla karşılaştırılarak takip edilir.

Unutmayın, bilinçli ve bilgili olmak erken teşhisi sağlar. Erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Görülebilen bir organ olan deride bunu yapabilmek çok kolaydır.