Seboreik Dermatit

Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Özellikle saçlı deri, burun kenarları, kaşlar ve kaş ortası, dış kulak yolu ile kulak arkaları ve göğüs ortasında görülür.

Klinik belirtileri;

  • Saçlı deride kepeklenme, kabuklu sivilceler ve kaşıntı
  • Diğer bölgelerde kızarık bir cilt üzerinde beyaz veya sarı renkli pullanmalar
  • Kaşıntı bazen çok rahatsız edici olabilir.

Konak: bebeklerde görülen seboreik dermatit durumudur.
Saçlı deri dışında bez bölgesi hatta tüm vücut cildi etkilenebilir. 8-12 ay içinde genellikle kendiliğinden geriler.

Seboreik dermatit erişkinlerde kronik seyreder. Erişkinlerde çoğunlukla saçı ve cildi yağlı kişilerde görülür. Seboreik dermatit bazen artar bazen azalır, özellikle kış aylarında kötüleşme görülür. Stresli zamanlarda ve bazı hastalıklarda seboreik dermatit şiddetlenir.

Seboreik dermatit nedeni kompleksdir. Yapılan araştırmalardan birçok faktörün beraber rol oynadığı saptanmıştır. Cildimizde özellikle yağlı bölgelerde bulunan mantar türü mikroorganizmalar, genetik yapı, stres, soğuk hava ve kişinin genel sağlığı seboreik dermatiti etkileyen faktörlerdir.

Bazı hastalıklarda seboreik dermatit görülme riski artar. Bunlar arasında akne, rozasea, Parkinson hastalığı, HIV, epilepsi, kalp krizi ve inme sonrası dönem ile alkolizm, depresyon ve yeme bozuklukları sayılabilir. İnterferon, lityum ve psoralen türü ilaç kullanımında da seboreik dermatit daha sık görülür.

Tanı koymak için herhangi bir kan, idrar tahlili veya alerji testi yapmaya gerek yoktur. Hastanın tıbbi hikayesi ve cildin muayenesiyle tanı kolaylıkla konur. Dermatoloji hekiminiz seboreik dermatite eşlik eden bir hastalıktan şüphe ediyorsa ona yönelik tahliller isteyebilir. Tedaviye yanıt vermeyen nadir seboreik dermatit durumlarında bazı diğer deri hastalıkların dışlanması için deri biyopsisi yapmak gerekebilir.

Seboreik dermatiti tamamen tedavi edip yok etmek ve tekrarlamasını kesin olarak engellemek mümkün değildir. Ancak hastalık kontrol edilebilir. Düzenli bir cilt bakımı ve tedaviyle durum giderek düzelir. Saçlı deride kullanılacak şampuanlar çinko pirition, salisilik asit, selenyum sülfit, ketokanozol veya katran içermelidir. Tedavide artan mantar türü mikroorganizmaları azaltmak için antifungaller, oluşan yangıyı kontrol etmek için kortizonlu kremler önerilir.

İyileşme ve alevlenme dönemleriyle seyreden bu durumu uygun cilt bakımıyla kontrolde tutmak ve tedavi ürünlerini sadece alevlenme dönemlerinde kısa süreli kullanmak çok önemlidir. Çünkü tedavi edici bazı kremlerin uzun süreli kullanılması ciltte istenmeyen yan etkilere yol açar ve seboreik dermatitten daha olumsuz sonuçlara neden olabilir.