Botulinum Toksini

Yaygın olarak botoks adıyla bilinen botulinum nörotoksini “clostridium botulinum” isimli bir bakteriden elde edilir. Yılan zehiri değildir. Vücutta kozmetik uygulamalarda kullanılan dozlarda sistemik dolaşıma geçmez ve zarar oluşturmaz. Zaten uzun zamandan beri kas spazmı, şaşılık, blefarospazm gibi birçok durumda daha yüksek dozlarda kullanılmaktadır. Kozmetik ile ilgili alanlarda kullanımı 2002 yılında FDA onayı almıştır. Ülkemizde ruhsatlı iki adet botulinum toksini bulunmaktadır. Bunlar Botox® ve Dysport® olup piyasaya ilk giren Botox® olduğu için işlem bu isimle anılmaktadır. .

Yüzdeki mimik kaslarının fazla kullanılmasıyla ortaya çıkan kırışıklıkları düzeltmek amacıyla etkin ve güvenli bir biçimde kullanılır. En etkili olduğu alanlar; alın çizgileri, kaş arasındaki kızgınlık ifadesi veren derin çizgiler ve göz etrafında kaz ayağı denilen kırışıklıklardır. Ayrıca kaş kaldırmak, yüzü inceltmek, boyundaki çizgileri düzeltmek ve “Nefertiti boynu” oluşturmak için de kullanılmaktadır. Etkisi 3-7.günlerde başlar, 3-4 ay sürer. Yüzde şişliğe neden olmaz. Tecrübeli uzman bir hekim tarafından yapıldığında ve uygun doz kullanıldığında fark edilmesi oldukça zordur. Kişiye dinlenmiş ve pozitif bir yüz ifadesi kazandırır.

Botoks uygulamasıyla terleme tedavisi yapmak da mümkündür. Özellikle kol altı terlemesinde çok etkili olup, kişiyi sosyal hayatta terlemeye bağlı olan olumsuzluklardan kurtarır. El ve ayak terlemesinde de kullanılabilir. Terlemeyi azaltıcı etkisi daha uzun sürelidir, yaklaşık 5-7 ay sürer. Alın ve yüz terlemesi ile yüzdeki kızarıklıkları azaltmak amaçlı da kullanılmaktadır.