Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon 1997 yılından beri kullanılan ve Amerika’da FDA tarafından onaylanmış kalıcı kıl azaltıcı bir yöntemdir. Lazer epilasyonda lazer ışığı özel olarak kıl kökündeki melanini hedef alır ve çevre dokuya minimum etki eder. Melanin deriye ve kıla siyah rengini verir. Bu nedenle epilasyon lazerleri en çok siyah kalın kıllarda etkili olur.

Kalıcı kıl azalması için kişinin ten ve kıl rengine göre değişen seanslarda, genellikle 6-8 seansta kalıcı kıl azalması görülür. Seans sayısını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; cinsiyet, lazer yapılacak vücut alanı, deri/ten rengi, kılların renk ve kalınlığı ile fazla kıllanmaya neden olan sebeplerdir. Beyaz tendeki kalın ve siyah kıllar en kolay yanıt alınan ve yok olan kıllardır. Epilasyon lazerleri açık renkli, sarı, beyaz, kızıl kıllarda ve ince tüylerde etkili olamazlar. Epilasyon lazer seans aralıkları bölgeden bölgeye farklılık göstermekte olup, ortalama 3-8 haftadır. Lazer yapıldıktan sonra bölgedeki kılların bir kısmı seans sırasında dökülür. Bir kısmı da sonraki 2-3 hafta boyunca dökülmeye devam eder. Lazer epilasyona başlamak isteyen kişiler seanstan en az 6 hafta öncesine kadar güneşlenmemeli, solaryuma girmemeli ve otobronzlaştırıcı ürünler kullanmamalıdır. Lazer sonrasında da yaklaşık 6 hafta boyunca güneşlenilmemesi gerekir. Bronzlaşmak hem lazerin etkinliğini azaltır, hem de çevredeki normal derinin hasar görme riskini artırır. Lazer öncesi yaklaşık 6 hafta boyunca kıllar ağda, cımbız veya kılları kökünden alan diğer yöntemlerle alınmamalıdır. Çünkü lazer ışığının etkili olabilmesi için kılın kökte bulunması gerekir. Lazerden önce kıllar jiletle deri seviyesinde kısaltılmalıdır. Her seansta kıllarda ortalama % 10-25 oranında azalma görülür. Bu oran kılların yerleşim bölgesine göre değişir. Koltuk altı ve kasık gibi yumuşak deri bölgelerinde kıllarda ki kayıp daha fazla olurken, sırt ve çene gibi kalın derili vücut bölgelerinde daha az olur.

Lazer epilasyon uygulaması eğitimli kişiler tarafından yapılması gereken tıbbi bir girişimdir ve bazı potansiyel riskler taşır. Ne yazık ki bu tür girişimler alışveriş merkezleri, kuaförler, spalar ve güzellik merkezleri gibi tıbbi olmayan yerlerde de uygulanmaktadır. Kişilerin kendi deri sağlıkları açısından bu konuda eğitim almış, tecrübe sahibi, istenmeyen yan etkiler oluştuğunda müdahale edebilecek doktor bulunduran klinikleri seçmeleri önemlidir.