PRP Uygulaması

PRP

PRP (“platelet rich plasma”), platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen yöntemin kısaltılmış ismidir. Bu yöntemde uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınır. Steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde edilir. Bu plazma enjeksiyon yoluyla deri içine verilebilir veya lazer, roller uygulamaları sonrası uygulanabilir.

Plateletler ne işe yarar?

Plateletler veya diğer adıyla trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. PRP’nin esası kişinin kendi büyüme faktörleriyle derinin doğal iyileşme kapasitesini artırmaya dayanır.  PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet verilir. Bu amaçla diş implantlarında, ortopedik girişimlerde ve iyileşmeyen yara tedavilerinde yıllardır başarıyla kullanılmaktadır. Etki mekanizması ve bahsedilen uygulama alanları göz önünde bulundurularak deri yaşlanmasının azaltılması ve geciktirilmesi, derideki izlerin azaltılması amacıyla da kullanılabileceği düşünülmüştür.

Dermatolojide PRP uygulaması hangi amaçla yapılmaktadır?

PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, ellere ve saçlı deriye uygulanabilir. Göz çevresinin rejünevasyonu PRP’nin en etkili olduğu bölgelerden biridir. Saçlardaki dökülmenin azaltılması ve saçların güçlendirilmesi için de PRP uygulaması yapılmaktadır. Günümüzde PRP ile hyalüronik asitin birlikte olduğu özel kitler de var. Su tutucu özelliği olan hyalüronik asit cilde daha uzun süreli bir nemlendirme sağlar. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren hyalüronik asitli PRP uygulaması nemsiz, ince kırışıklıkları olan ciltlerde gözle görülür etkiler ortaya çıkartır. PRP uygulaması yılın her mevsimi yapılabilir. PRP uygulaması tek başına veya fraksiyonel lazer, dermaroller gibi işlemlerle beraber yapılabilir.

PRP hedefleri

Cildin kendi yenilenme kapasitesinin arttırılması

Kolajen, elastik lifleri yapan fibroblastların uyarılması ve hidrasyonun artırılması

Sıkı, parlak ve nemli bir cilt oluşturulması

Cilt tonunun düzenlenmesi, lekelerin azaltılması

Göz altlarındaki kırışıklıkların, koyu rengin, şişliğin azaltılması

Saçların güçlendirilmesi, daha yoğun, sağlıklı saçların oluşması

Saç dökülmesinin azaltılması

Yara iyileşmesinin hızlandırılması ve iyileştirilmesi

Deri çatlaklarının düzeltilmesi

PRP uygulaması hangi bölgelere yapılabilir?

Dermatolojide PRP daha sıklıkla yüz ve saçlı deriye uygulanmaktadır. Ayrıca boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabilir.

PRP uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden önce kan alınır. Steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde edilir. Bu plazma enjeksiyon yoluyla deri içine verilebilir veya lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeye emdirilerek uygulanabilir. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabilmektedir.

PRP uygulamasının avantajları nelerdir? Yan etkisi var mıdır?

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılması en önemli avantajdır, enfeksiyon ve alerji riskinin yok denecek kadar az olması sebebiyle son derece güvenilir bir yöntemdir. Bugüne kadar bildirilen bir yan etkisi yoktur. Cildi en doğal biçimde yeniden yapılandırır. Deri yaşlanmasını geciktirir.

Kaç uygulama yapılması önerilmektedir?

2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması önerilmektedir. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülecektir. Ancak tam etki yineleyen uygulamalarla elde edilmektedir. Saçlı deriye 2-3 hafta arayla 4 seans uygulama yapılması önerilir. Saçlı deride saçların güçlenmesi ve dökülmenin azaltılması amacıyla mezoterapiyle dönüşümlü olarak uygulanabilir, birbirlerinin etkisini artırırlar.